Fot.: Krzysztof Langowski
Stanisław Paszul i Pomnik Katyń 1940
opracował red. Marek Bober
Stanislaw Paszul byÅ‚ jednym z gÅ‚ównych fundatorów Pomnika KatyÅ„ 1940 dÅ‚uta A. PityÅ„skiego. Artykul ukazal sie w sierpniu 2023 na kanwie dyskusji o przebudowie placu wokóÅ‚ pomnika. Redaktor Marek Bober nie jest czÅ‚onkiem Komitetu Ochrony Pomnika. prezentuje swoja prywatna opinie.
Pan Stanisław, zapomniany i zacny człowiek
Pomnik KatyÅ„ski w Jersey City kilka lat temu na nowo odżyÅ‚. OdżyÅ‚ wÅ›ród Polonii, gÅ‚ównie na Wschodnim Wybrzeżu, odżyÅ‚ nawet w Polsce, gdzie od czasu do czasu coÅ› o nim napiszÄ… lub powiedzÄ…. A że dzieje siÄ™ tak za sprawÄ… – mówiÄ…c oglÄ™dnie – kontrowersji, trudno.
Najpierw w latach 2017 i 2018 mieliÅ›my prawdziwÄ… i gÅ‚oÅ›nÄ… walkÄ™ o to, aby pomnik pozostaÅ‚ na swoim miejscu. RzeczywiÅ›cie, pojawiÅ‚y siÄ™ ze strony wÅ‚adz miasta plany przeniesienia pomnika z centralnego miejsca na Exchange Place gdzieÅ› obok, gdzieÅ› nad Å›ciek do Hudson River. Wszystko tÅ‚umaczono koniecznoÅ›ciÄ… przebudowy i uporzÄ…dkowania placu, w tym nowymi inwestycjami. Gdyby ta operacja siÄ™ rozpoczęła, być może pomnik do tej pory by leżaÅ‚ gdzieÅ› na odludziu, być może coÅ› by siÄ™ uszkodziÅ‚o, być może nigdy – jak podejrzewali niektórzy – nie powróciÅ‚by na pierwotne miejsce. Kto to wie jakie byÅ‚y zamiary, ale wszystko skoÅ„czyÅ‚o siÄ™ pomyÅ›lnie – przynajmniej do czasu.
Przy okazji mogliÅ›my obserwować po raz kolejny jak maÅ‚o znaczÄ…ce sÄ… polonijne organizacje, bo napisanie oÅ›wiadczenia, że „jesteÅ›my za tym” lub „sprzeciwiamy siÄ™ temu” można sobie wsadzić do szuflady. Å»adnej w tych organizacjach sprawczoÅ›ci, żadnej skutecznoÅ›ci. Przy okazji też, jak to zazwyczaj bywa, pojawili siÄ™ ludzie, którzy autentycznie zaangażowali siÄ™ w sprawÄ™ i dziaÅ‚ali bezinteresownie, z autentycznych, patriotycznych pobudek. Ale pojawili siÄ™ też tacy, którzy dziaÅ‚ali i dziaÅ‚ajÄ… dla picu, po to, aby siÄ™ pokazać, jakoÅ› zaistnieć, zaÅ‚apać na zdjÄ™cie lub w ogóle robić z siebie superpatriotÄ™. WszÄ™dzie ich peÅ‚no.
Mniej wiÄ™cej dwa lata temu wybuchnÄ…Å‚ nowy problem, który nasiliÅ‚ siÄ™ na poczÄ…tku 2022 r. WÅ‚adze miasta decydowaÅ‚y bowiem po raz kolejny, że plac bÄ™dzie jednak przebudowany, inaczej zaaranżowany i uporzÄ…dkowany. WÅ‚odarze miasta przedstawili plany. Pomnik miaÅ‚ zostać na swoim miejscu. I znowu, jednym Polakom siÄ™ to nie podobaÅ‚o, inni zaczÄ™li siÄ™ zastanawiać nad sensownoÅ›ciÄ… zmian. Jedni poszli do sÄ…du, inni rozmawiali z wÅ‚adzami Jersey City. Jedni mówili, że dostÄ™p bÄ™dzie ograniczony, bo bÄ™dÄ… jakieÅ› Å‚awki i murki, bo posadzÄ… jakieÅ› krzaki. Drudzy, że trzeba rozmawiać, bo tylko w ten sposób można wpÅ‚ynąć na ostateczny wyglÄ…d placu.
Specjalnie pomijam tutaj nazwy organizacji i nazwiska zaangażowanych osób. O co innego mi chodzi.
Pomnik kojarzy siÄ™ – i sÅ‚usznie! – z Andrzejem PityÅ„skim. ByÅ‚ w koÅ„cu autorem. Postać zasÅ‚użona, znana, powszechnie szanowana, majÄ…ca zacne miejsce w historii polskiej emigracji. Rzeźbiarz mocno osadzony w polskiej historii i patriotyźmie. I tak bÄ™dzie zawsze. Jego dzieÅ‚a siÄ™ jednym podobajÄ…, innym nie, takie jest życie. Oby Jego Pomnik Rzezi WoÅ‚yÅ„skiej w koÅ„cu stanÄ…Å‚ na polskiej ziemi…
Mam jednak problem z tym, gdy ciÄ…gle sÅ‚yszÄ™: bo Mistrz PityÅ„ski chciaÅ‚ tak, bo Mistrz PityÅ„ski miaÅ‚ takÄ… a nie innÄ… wizjÄ™, bo Mistrz PityÅ„ski, by na to nie zezwoliÅ‚. Prawda jest taka, że Mistrz PityÅ„ski mógÅ‚ to i tamto, ale to i tamto by nie powstaÅ‚o, gdyby nie pieniÄ…dze.
Szanowni PaÅ„stwo, prawda jest taka, że Mistrz PityÅ„ski mógÅ‚ mieć swojÄ… wizjÄ™ i koncepcjÄ™, a nawet i chÄ™ci stworzenia Pomnika KatyÅ„skiego, ale figÄ™ by zrobiÅ‚, gdyby nie jeden czÅ‚owiek. Gdyby nie StanisÅ‚aw Paszul, o którym Polonia, wÅ‚aÅ›nie ta na Wschodnim Wybrzeżu w szczególnoÅ›ci, zapomniaÅ‚a.
Mistrz PityÅ„ski miaÅ‚ wizjÄ™, koncepcje i chÄ™ci nawet wiÄ™ksze w momencie, kiedy pojawiÅ‚y siÄ™ pieniÄ…dze. Bez StanisÅ‚awa Paszula nad pomnikiem mógÅ‚ sobie jedynie dalej myÅ›leć. I bez kilku innych osób, o których siÄ™ dzisiaj nie pamiÄ™ta, jak na przykÅ‚ad o kapitanie Ryszardzie Winowskim z Irvington w New Jersey.
Mistrz PityÅ„ski swojÄ… wizjÄ™ i dzieÅ‚o urzeczywistniÅ‚ wtedy, kiedy w baku byÅ‚a gotówka. Pomnik nie wziÄ…Å‚ siÄ™ z nieba – wziÄ…Å‚ siÄ™ z pieniÄ™dzy.
Wszyscy, no może prawie wszyscy, zapomnieli o Å›.p. StanisÅ‚awie Paszulu. Ten urodzony koÅ‚o Nowogródka w rodzinie legionisty patriota byÅ‚ zacnym czÅ‚owiekiem. W czasie II wojny Å›wiatowej walczyÅ‚ o wolnÄ… PolskÄ™, zÅ‚apany i torturowany przez NKWD, skazany na 10 lat pobytu na Syberii. W sumie od 1944 do 1956 r. przebywaÅ‚ w trzech Å‚agrach. NacierpiaÅ‚ siÄ™ niemiÅ‚osiernie, niczym powróciÅ‚ do Polski, aby ostatecznie w 1963 r. poÅ‚Ä…czyć siÄ™ z rodzicami w Ameryce.
To tylko Jego uporowi, niesamowitej determinacji i poświęceniu stoi Pomnik Katyński w Jersey City. Nie oszukujmy się, znaczących, czyli większych sum na stworzenie pomnika było niewiele. Polonia nie sypała pieniędzmi szczodrze i szybko. Wiem, bom to widział. To Paszul o chłodzie, deszczu, mrozie i głodzie wychodził potrzebne pieniądze, wybłagał, wręcz wyżebrał, grosik po grosiku. I w końcu dopiął swego.
Pomnik Katyński w Jersey City, to w pierwszej kolejności zasługa pana Stanisława.
A pomnik, przynajmniej na to wyglÄ…da w tej chwili, bÄ™dzie staÅ‚ i nic siÄ™ nie zmieni. Czy bÄ™dzie on zasÅ‚oniÄ™ty kawaÅ‚kiem drzewa, Å‚awki czy krzaka – nikt we wÅ‚adzach miasta siÄ™ tym nie bÄ™dzie przejmowaÅ‚. IdÄ…c tym tropem można zażądać, aby powycinali drzewa i krzaki wokóÅ‚ pomnika WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y w Central Parku, bo go z Manhattanu na Brooklynie nie widać.
Każde miasto ma prawo zmienić wyglÄ…d dzielnicy, parku czy placu. JeÅ›li nie Å‚amie siÄ™ prawa i nikt nikogo nie zÅ‚apaÅ‚ za rÄ™kÄ™ z podejrzeniem korupcji, decyzja nie zostanie zmieniona. JeÅ›li pakuje siÄ™ miliony dolarów w jedno z najważniejszych miejsc w mieÅ›cie, można sobie protestować, iść do sÄ…du, zbierać pieniÄ…dze na prawników i tak dalej. Nikt, poza PoloniÄ… i to nie caÅ‚Ä…, nie bÄ™dzie przejmowaÅ‚ siÄ™ tym, że raz może dwa razy w roku zbierze siÄ™ na uroczystoÅ›ci grupka 50 czy 100 osób z najszlachetniejszych pobudek i z okazji najważniejszych rocznic.
Exchange Place, w który zainwestowano miliony dolarów, ma przyciÄ…gać – w zamiarach wÅ‚adz - tysiÄ…ce ludzi, w tym turystów, ma być miejscem odpoczynku, być może zabawy i biznesu. Takie sÄ… realia, takie sÄ… decyzje wÅ‚adz. JeÅ›li Polonia nie ma sprawczoÅ›ci i skutecznoÅ›ci – a nie ma - może sobie protestować ile chce.
W tym caÅ‚ym Å›ciganiu siÄ™ o to kto jest wiÄ™kszym patriotÄ… i wiÄ™cej zrobiÅ‚ w sprawie Pomnika KatyÅ„skiego wypadaÅ‚oby poczynić jednÄ… rzecz a konkretnÄ…: może dobrze byÅ‚oby pamiÄ™tać o StanisÅ‚awie Paszulu, czÅ‚owieku skromnym. Może ktoÅ› chociażby zamówi MszÄ™ Å›w. za Jego duszÄ™. Najlepiej w Jersey City, tam mieszkaÅ‚ w koÅ„cu. Albo w AmerykaÅ„skiej CzÄ™stochowie, gdzie jest pochowany.
Marek Bober
Zdjęcie:
Starszy sierżant StanisÅ‚aw Paszul, żoÅ‚nierz Armii Krajowej na WileÅ„szczyźnie, pseudonim “WÄ™giel”, wiÄ™zieÅ„ NKWD, sybirak do 1956 roku
Fot.: Krzysztof Langowski